شهر پيربكران مركز بخش پيربكران از توابع شهرستان فلاورجان بوده كه در منتهي اليه قسمت مركزي شهرستان با موقعيت جغرافيايي 32 درجه و 25 دقيقه تا 32 درجه و 36 دقيقه عرض شمالي و 51 درجه و 26 دقيقه تا 51 درجه و 36 دقيقه شرقي در 10 كيلومتري شهر فلاورجان و 15 كيلومتري شهر اصفهان با وسعت 15 كيلومتر مربع (حريم شهر) و حدود 12192نفر جمعيت واقع گرديده است. سابقه تاريخي اين شهر به پيدايش آرامگاه و بقعه پيربكران كه متعلق به قرن هشتم هجري و از دوران سلطان اولجايتو است مي رسد. پيربكـران از علما و مدرسين و عرفا بزرگ نيمه دوم قرن هفتم هجري و نام اصلي وي محمد بوده است در اين شهرآرامگاه امامزاده زيد ابن زید ابن امام حسن مجتبی (ع)  وجود داشته و زيارتگاه استراخاتون كــــه متعلق به قوم يهود است غار بنان در كوه موسي كه براي اقليت كليمي داراي احترام بسيار زيادي مي باشد نيز در شهر پيربكران قرار دارند آثار ارزشمند تاريخي اين شهر عبارتند از بقعه پيربكران – پل بابا محمود و معبد استراخاتون كه از جمله آثار بسيار نادر و كم نظير تاريخي مي باشند. عمده فعاليتهاي اقتصادي شهروندان آن كه مردماني سخت كوش و زحمتكش هستند و بدليل برخورداري از آب و خاك مناسب كشاورزي بوده كه شغل 50% از جمعيت آنرا شامل گرديده و 25% از جمعيت آن به فعاليتهاي تجاري و بازرگاني و 25% افراد ديگر به فعاليتهاي صنعتي مشغول مي باشند.

آثار تاریخی :
آرامگاه پیربکران
آرامگاه پیربکران در سی کیلومتری جنوب غربی اصفهان و در شهر پیربکران واقع شده و متعلق به محمدبن بکران است که از مشایخ بزرگ معاصر سلطان محمد خدابنده- اولجایتو- بوده است.
بنای بقعه به ایوان کسری شباهت دارد که نشان دهنده ی تأثیر معماری ساسانی در آن دوران است. صحن بقعه، محوطه ی کوچک محصور و مسقفی است که از سه طرف شمال، شرق و غرب مسدود است و تنها از قسمت فوقانی بخش جنوبی که محراب گچبری شده در آن قرار دارد با خارج مرتبط است. تزئینات داخل آرامگاه از نوع گچبری و کاشی کاری، با کاشی های قرن هشتم هجری است. دیوار حد فاصل آرامگاه و صحن نیز مشبک است و در اطراف دیوار، بر کتیبه هایی به خط کوفی آیا ت سوره های " فاتحه" و " یس" نگاشته شده است.


 

 


پل بابا محمود
ازدیگر آثار تاریخی این منطقه پل بابا محمود است که تأسیس آن به سال 702 هجری و بنا به روایتی 712 هجری بازمی گردد. یعنی همزمان با ساخت مقبره محمد بن بکران.
قدمت این پل با توجه به سابقه نزدیک به هشتصد ساله خود حقیقتا قابل تعمق است این پل توسط حاکم محلی که دست نشانده ایلخان مغول بود بنام اولجاتیو و نامش بابا محمود پدر محمد اشترگانی است پی ریزی و بنا شده است یکی از ویژگی های این بنا داشتن گرده ای ملایم در حرکت معماری پل است که تقسیم فشار آب را در دو سوی پل تنظیم می نماید. این پل بارها توسط حاکم زمان تعمیر و بازسازی شده است طول پل حدود 152 متر، عرض از 5 الی 8 متر متغیر است و ارتفاع آن از سطح بستر رودخانه 720 سانتی متر می باشد.

 

 

 


مقبره استراخاتون
از دیگر آثار تاریخی این منطقه و ناحیه، مکانی است عبادی که به هموطنان عزیز یهودی ما تعلق دارد و نام مقبره استراخاتون یا ستاره خاتون و طبق مستندات تاریخی به مقبره سوشاندخت یا دخت یزدگرد نیز معروف است طبق شواهد تاریخی گویا به هزار و چهارصد و اندی سال قبل باز می گردد. سنگ قبر یافته شده از این بنا که به زبان عبری نوشته شده است، صراحتا تاریخ 1200 سال قبل را نمایش می دهد.

 

برج های کبوتر خانه
از دیگر آثار بر جای مانده از گذشتگان این دیار باید به کبوتر خانه های این ناحیه نیز اشاره ای شود که در تاریخ و تمدن گذشته ما به حتم در نوع خود بی نظیر بوده است. و بسیار قابل تحقیق و بررسی است نوع ساخت و معماری این بناها در این سرزمین بحثی است بس فراخ که بسیار جای تحقیق و تعمق دارد. کبوتر خانه های استان اصفهان و به خصوص ناحیه گرکن در سطح کشور نه تنها همتا بلکه نمونه ای هم ندارند و بخصوص در منطقه لنجانات کبوترخانه هایست بس ویژه که از نظر ساختار بنا بی همتاست. مواد اولیه ساخت آنان چیزی جز خشت خام و گل و کاه گل هیچ نیست و  طول و عرض این کبوتر خانه ها با توجه به ساختار خشتی خود آنهم خشت خام حقیقتا اعجاب انگیز است. مانند کبوتر خانه چهاربرج با عرض حدود 22 متر و ارتفاع حدود 16 متر تا آخرین کنسراکسیون ساخته شده بر سقف این بنا نمونه دومی ندارد متاسفانه در طول چندین سال گذشته این ابنیه های اعجاب انگیز به خاطر بی توجهی و اهمال کاری ساکنین محلی رو به تخریب است و متاسفانه در طول 30 سال گذشته تعداد قابل توجهی از این بناهای بی همتا به طور کامل تخریب و از صحنه تاریخی کشور محو شده اند.

طراحی سایت توسط NPRZ